اسبونیوز : گیاه پرسیاوشان گیاهی است با برگ های زیبا که کمتر افرادی از خواص آن اطلاع دارند. این گیاه در قسمت هایی که رطوبت زیاد و همیشگی دارد و اغلب در روی دیواره ها می روید . در روستای اسبوکلا می توان آن را در دیواره ی چاه ها ، در تَرَک های سنگی دیواره ی دره ها و نقاطی نظیر این یافت. این گیاه خواص دارویی بسیار عالی دارد . متاسفانه به دلیل ناآگاهی و بی اطلاعی ، زیستگاه این گیاه به سادگی از بین می رود . در موارد معدود مشاهده شده افراد سودجو از خارج از روستا برای برداشت این گیاه از جنگل اسبوکلا اقدام کرده اند . در زیر اندکی با این گیاه زیبا و بسیار مفید آشنا می شوید.

مشخصات گیاهی : پرسیاوشان با نام علمی Adiantum capillus veneris  از خانواده Adiantaceae گیاهی پایا و دارای ریزومی خزنده به درازای 10 سانتی متر همراه با ریشه های باریک و ظریف است از ریزوم آن برگ هایی به رنگ سبز دائمی به درازای 15 تا 20 سانتی متر و منتهی به دمبرگ صاف و شفاف به رنگ قهوه ای تیره خارج می شود. این دم برگ ها که در فواصل نزدیک به ریزوم ، پوشیده از تار می باشند ، عموماً انشعابات فرعی فاصله دار پیدا می کنند و هر یک از آنها که در واقع یک دمبرگ فرعی به حساب می آیند به برگچه های منقسم به لوب های برگشته ختم می شوند. اعضای تولید مثل گیاه به صورت برجستگی های باریک و دراز و یا مدور (هاگینه) در کنارهای برگچه های متعلق به برگ های زایا ظاهر می شوند. در هر یک از هاگینه های آنها نیز چندین هاگدان جای دارد.

در جایی که دیواره ها نمناک و یا سایه دار باشند ، گیاه پرسیاوشان به خوبی رشد می کند و منظره ی زیبا و جالبی را پدید می آورد. البته این موضوع در ساختمان ها باعث تخریب و فرسودگی در طول زمان می شود. قسمت مورد استفاده درمانی این گیاه کلیه قسمت های اندام هوایی آنست که بوی ضعیف ولی محسوس و طعم گس و ناپسند دارد. گیاه پرسیاوشان در ایران پراکندگی وسیعی دارد به طوری که در اکثر مناطق مرطوب و سایه دار دیده می شود. برگ های پرسیاوشان دارای موسیلاز ، قند ، اسید کافئیک ، کاپیلارین و گالیک اسید می باشد.مطالعات جدید حاکی از وجود ماده ای به نام آدانتوسید در گیاه می باشد. همچنین وجود فلاونوئید و تانن در این گیاه گزارش شده است. پرسیاوشان دارای اثر مدر بوده در درمان علائم سرماخوردگی و سرفه مورد استفاده قرار می گیرد. در طب گذشته نیز از پرسیاوشان در درمان سرفه و علائم سرماخوردگى و ریزش منطقه اى مو استفاده مى شده است. 

آثار فارماکولوژیکی : پرسیاوشان با داشتن مواد متشکله متنوع دارای خواص فارماکولوژیک متعددی است موسیلاژ موجود در گیاه دارای خاصیت نرم کنندگی سینه و اندام فوقانی تنفسی بوده و موجب آسان شدن خروج خلط می گردد. فلاونوئیدهای موجود در گیاه دارای اثر ضد التهاب ، ضد آلرژی و وقفه دهنده رشد تومور بوده و افزون بر این دارای اثر حفاظتی عروق ، آنتی ترومبوتیک اثر محافظت کننده دستگاه گوارش می باشد و همچنین سبب وقفه آنزیم های فسفولیپاز می گردد. فلاونوئیدها با ایجاد اثر آنتی اکسیدانی قوی روی سیستم های میکروزومی، آثار سمیت زدایی علیه برخی از عوامل سرطان زا و رادیکال های آزاد را افزایش می دهد. همچنین آثار ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد ویروسی پرسیاوشان نیز در ارتباط با وجود فلاونوئیدهای موجود در آن می باشد.

منبع : فارماکوپه گیاهی ایران